81 381 85 86

Niskonakładowy druk książki – czy to się opłaca?

Cyfrowy druk książek umożliwia realizację wydruku nawet jednego egzemplarza książki w opłacalnej formie. Druk niskonakładowy to rozwiązanie idealne dla osób pragnących wydrukować niewielką ilość sztuk. Dzięki jego wykorzystaniu możesz pozwolić sobie na wydruk własnego tomiku poezji, powieści czy książki kucharskiej z przepisami ukochanej babci. Ale czy to się w ogóle opłaca?

Na czym polega cyfrowy druk niskonakładowy? 

Druk cyfrowy i druk offsetowy stanowią dwie najbardziej popularne metody realizowania wydruków różnych materiałów w profesjonalnych drukarniach. W przypadku druku offsetowego (wielkonakładowego) w procesie drukarskim wykorzystuje się wielkie rolki papieru i przygotowane matryce, dzięki czemu możliwe jest wykonanie tysięcy egzemplarzy w przystępnej cenie. Nie jest on jednak zbyt opłacalny, gdy zachodzi konieczność wykonania wydruku książek w niewielkiej ilości, na przykład na użytek własny czy prezent albo do zbadania opinii na rynku. 

Druk niskonakładowy umożliwia druk książek od jednej sztuki do kilkuset egzemplarzy w wielu formatach, w wersji klejonej lub szytej oraz przy zastosowaniu dowolnego rodzaju okładki. Ponadto druk cyfrowy charakteryzuje się bogactwem kolorów, a wydruki można realizować na różnych rodzajach papieru. Wśród zalet niskonakładowego druku cyfrowego warto również podkreślić szybką realizację zleceń oraz możliwość wprowadzenia koniecznych zmian tuż przed wydrukiem. 

Trzy książki z logo drukarni cyfrowej w Lublinie

Co decyduje o opłacalność niskonakładowego druku cyfrowego? 

Myśląc o opłacalności cyfrowego druku książki poza oczywistym kosztem, warto również wziąć pod uwagę inne czynniki, takie jak chociażby szybkości wydruku, a metoda cyfrowa jest w tej kwestii bezkonkurencyjna. Równie istotny jest cel wydruku. Jeżeli zależy Ci na budowaniu swojej rozpoznawalności, albo chcesz sprawdzić opinię innych na temat własnego dzieła, nie warto drukować zbyt dużej ilości egzemplarzy ryzykując, że inwestycja się nie zwróci. 

Przygotowując publikację z opisami rodzinnych wyjazdów, czy coś specjalnego na prezent dla kogoś bliskiego potrzebujesz niewielki ilości sztuk, a to również powinno przesądzić o wyborze metody cyfrowej. Wiele firm wybiera wydruk cyfrowy materiałów reklamowych czy też dokumentów biznesowych i folderów w niewielkiej ilości. Decyduje o tym między innymi możliwość wprowadzania koniecznych poprawek przed wydrukiem i szybki czas realizacji.

Ile kosztuje wydruk książki?

Tani druk cyfrowy może być wykorzystywany do wydruku małych form, w tym kalendarzy książek, wizytówek, ulotek, etykiet, ale także do materiałów wielkoformatowych, takich jak plakaty czy banery. Cena druku książki i innych materiałów zależna jest od wielu czynników, takich jak ilość stron i grafik w publikacji, wybrany rodzaj papieru i okładki, a także sposób uszlachetniania wydruku. Znaczenie ma również to, czy publikacja jest czarno-biała czy zawiera kolorowe grafiki. Druk książek metodą cyfrową rzeczywiście jest nieco droższy niż przy zastosowaniu techniki offsetowej, ale w przypadku małej ilości materiałów, to druk cyfrowy staje się bardziej opłacalny. 

Kobieta zajmująca się wydrukami cyfrowymi książek

Druk cyfrowy – jaki nakład jest opłacalny? 

Określenie ilości sztuk drukowanych egzemplarzy, w przypadku której druk cyfrowy jest bardziej opłacalny nie jest łatwym zadaniem. Standardowo uważa się, że druk offsetowy jest wydajniejszy, gdy zachodzi potrzeba wydruku ponad 2 tysięcy sztuk, ale stały rozwój techniki cyfrowej i maszyn do druku cyfrowego może to szybko zmienić. W razie wątpliwości, która technika drukarska jest bardziej opłacalna, warto skonsultować się ze specjalistami pracującymi w profesjonalnej drukarni. 

Niskonakładowy druk książki – komu się opłaca? 

Niskonakładowy druk książek opłaca się zarówno osobom prywatnym jak i firmom, którym zależy na dobrej jakości wydrukach i szybkim czasie realizacji zlecenia. Druk książek online jest dla każdego, ponieważ gwarantuje większą dostępność cenową. Nie musisz inwestować pieniędzy w dużą ilość nakładów, gdy potrzebujesz zaledwie kilku sztuk lub gdy przygotowujesz opcję przedsprzedaży dystrybuując na początek kilkaset sztuk.

Potrzebujesz projektu lub masz indywidualne wymagania?

Skontaktuj się

0
    0
    Wyślij zapytanie
    Póki co nie masz dodanych żadnych produktówWróć do strony