Druk rolowy

81 479 05 32

Druk arkuszowy

81 381 85 86

Co warto wiedzieć o druku cyfrowym?

Druk cyfrowy stanowi obecnie najbardziej popularną metodę druku. Wykorzystywany jest w branży poligraficznej, która obsługuje obecnie klientów indywidualnych, firmy i różnego rodzaju instytucje. Rozwój technologii druku cyfrowego daje specjalistom od druku coraz więcej nowych możliwości. Drukujemy w lepszej jakości, na lepszym poziomie, a jednocześnie taniej i w ekologiczny sposób.  

Co to jest druk cyfrowy? 

Z definicji druk cyfrowy charakteryzuje się poszczególnymi cechami:

 • formą drukowa jest sam zapis cyfrowy (brak formy drukowej),
 • obraz drukowy tworzony jest w miejscu, z którego rozpoczyna się druk w maszynie do druku cyfrowego,
 • materiały przeznaczone do druku zapisywane są w postaci komputerowej,
 • cyfrowy zapis komputerowy umożliwia pośredni oraz bezpośredni druk,
 • pośredni druk polega na skasowaniu obrazu i zapisywaniu go na nowo po każdym drukowaniu,
 • istnieje możliwość personalizacji, ponieważ w dowolnym momencie można zmienić elementy graficzne lub tekstowe przy każdej kolejnej odbitce.

Odpowiadając na pytanie co to jest druk cyfrowy warto skupić się na samym sposobie wydruku. Maszyny do druku cyfrowego pracują w technologii elektrofotograficznej. Oznacza to, że zamiast matrycy do druku wykorzystuje się naładowany elektrostatycznie cylinder pokryty warstwą światłoczułą. Cylinder naświetlany jest wiązką laserową, dzięki czemu tworzy się obraz utajony nanoszony na papier lub folię do druku cyfrowego za pomocą tonera. 

Oczywiście do obsługi maszyny drukarskiej potrzebny jest profesjonalny operator druku cyfrowego, który kontroluje przebieg druku oraz nanosi ewentualne zmiany w materiałach. Dzisiejsze maszyny to bardzo wydajne i wielofunkcyjne urządzenia, które umożliwiają tworzenie obrazów wysokiej rozdzielczości i utrwalanie zapisów cyfrowych na szerokiej gamie nośników o różnorodnej gramaturze, w tym podłożach do druku cyfrowego, takich jak blacha czy folia. 

Metody druku cyfrowego 

Obecnie istnieje aż kilkanaście metod druku cyfrowego wykorzystywanych na całym świecie. Wśród najpopularniejszych technik druku cyfrowego wyróżnić można :

Maszyna do druku cyfrowego w profesjonalnej drukarni
 • druk lateksowy, 
 • druk elektrofotograficzny, 
 • druk solwentowy, 
 • druk pigmentowy, 
 • druk barwnikowy,
 • magnetografia, 
 • monografia, druk UV, 
 • elkografia, 
 • druk linkjet, 
 • termografia, 
 • druk ekosolwentowy, 
 • druk mildsolwentowy. 

Jednym z częściej stosowanych rodzajów druku cyfrowego jest druk pigmentowy wykorzystywany do drukowania zdjęć, fotografii, grafik lub innych kolorowych obrazów. Ten typ druku jest odporny na wodę, wilgoć oraz szkodliwe działanie promieniowania ultrafioletowego.

Kolejną istotną metodą stosowaną przez drukarnię cyfrową jest druk barwnikowy, który powstaje poprzez rozpuszczanie barwnika bezpośrednio w wodzie. Wydruki tego typu są stosunkowo tanie, ale należy je chronić przed promieniowaniem słonecznym, ponieważ mogą zacząć blaknąć i stracić kolory. 

Trzecią popularną metodą jest druk lateksowy. Powstaje on dzięki barwnikom na bazie wody, przy czym nia ma konieczności stosowania silnych rozpuszczalników. Dzięki temu metoda druku lateksowego nie obniża jakości wydruków i jest bardzo bezpieczna, zarówno dla ludzi, jak i środowiska. 

Druk cyfrowy – zalety i wady

Liczba zalet druku cyfrowego jest naprawdę długa, dlatego właśnie posiada on tylu zwolenników. Oczywiście druk cyfrowy, jak i każda inna metoda posiada również swoje wady, ale czy są one aż tak istotne? Do najważniejszych zalet zaliczyć można fakt, że wydruki są przygotowywane w naprawdę szybkim tempie. Materiały wydrukowane techniką cyfrową charakteryzują się wysoką jakością, kolory są odpowiednio nasycone, intensywne oraz bogate w szczegóły. Profesjonalna drukarnia cyfrowa online w ciągu zaledwie jednej minuty potrafi wyprodukować nawet kilkaset stron. Druk cyfrowy stanowi bez wątpienia ekologiczną metodę drukarską, po pierwsze ze względu na to, że wydruk nie zajmuje dużo czasu i pobiera mniej energii, a po drugie dlatego, że bardzo łatwo ty nanieść poprawki, co niestety jest niemożliwe w przypadku druku offsetowego. Porównując druk offsetowy a cyfrowy, większość użytkowników uważa, że druk cyfrowy to zdecydowanie szybsza i prostsza metoda.

Kobieta przygotowuje materiały do wydruku cyfrowego

W kwestii wad można zauważyć, że druk cyfrowy nie jest szczególnie tani w przypadku druków wielkonakładowych. W przypadku małych nakładów druk cyfrowy sprawdza się idealnie, zaś w sytuacji, gdy chcemy wydrukować większą ilość materiałów bardziej opłacalny staje się druk offsetowy. Ogólnie rzecz biorąc nie ma dużej różnicy w jakości pomiędzy drukiem cyfrowym i offsetowym, ale trzeba przyznać, że druk cyfrowy ma nieco mniejszą rozdzielczość. Cyfrowa drukarnia internetowa oferuje dziś zarówno druk cyfrowy jak i offsetowy. Wybór metody druku zależy w dużej mierze od indywidualnych preferencji klienta. Biorąc pod uwagę wady i zalety druku cyfrowego należy podkreślić, że wady nie są bardzo znaczące w większości zleceń, a jakość i rozdzielczość spełnia w zupełności oczekiwania klientów. Dlatego druk cyfrowy jest szczególnie popularny w ostatnim czasie. 

Druk cyfrowy – zastosowanie 

Profesjonalna drukarnia internetowa zadba o to, by odpowiednio przygotować materiały do druku cyfrowego i zrealizować zlecenie w odpowiednim czasie. Ale co tak naprawdę można wydrukować wykorzystując tą technikę? Zastosowanie druku cyfrowego stało się bardzo popularne zwłaszcza w przypadku niskonakładowych druków książek, ulotek, wizytówek, plakatów oraz katalogów. 

Druk cyfrowy wizytówki szybko znalazł zwolenników wśród klientów indywidualnych jak i firm, ponieważ umożliwia on wydruk spersonalizowanych materiałów w ekspresowym tempie. Podobnie jest w przypadku cyfrowego druku ulotek, gdzie szczególnie ceni się możliwość wprowadzenia poprawek na materiałach w tracie realizacji zlecenia. Warto tu wspomnieć, że drukarnia cyfrowa 24h umożliwia przesłanie zlecenia w dowolnym momencie i spersonalizowanie materiałów.

Druk cyfrowy niewątpliwie został wprost stworzony do wydruku książek. Daje on możliwość zrealizowania wydruków w potrzebnej ilości w bardzo szybkim tempie. Niskonakładowy druk cyfrowy książek realizowany przez drukarnie w Lublinie zakłada przyjmowanie zleceń już od jednej sztuki, dlatego jest często wykorzystywany do druku podręczników. 

Druk cyfrowy katalogów i folderów stał się szczególnie popularny wśród lokalnych firm, które muszą zmieniać foldery i broszury informacyjne co jakiś czas. Szybki druk cyfrowy umożliwia uzyskanie wysokiej jakości materiałów w małym nakładzie, dzięki czemu nie ma konieczności drukowanie nadprogramowej ilości sztuk. Zarówno książki jak i katalogi stanowią formę oprawionego druku cyfrowego, który dzięki odpowiedniemu zabezpieczeniu wytrwa naprawdę długie lata. 

Potrzebujesz projektu lub masz indywidualne wymagania?

Skontaktuj się

0
  0
  Wyślij zapytanie
  Póki co nie masz dodanych żadnych produktówWróć do strony