Druk rolowy

81 479 05 32

Druk arkuszowy

81 381 85 86

Cała prawda o druku offsetowym

Usługi poligraficzne polegające na wydruku kalendarzy, książek, wizytówek, materiałów reklamowych i tym podobnych są realizowane w oparciu o dwie techniki drukarskie – druk offsetowy i cyfrowy. W tym artykule postaramy się przybliżyć charakterystykę druku offsetowego i wskazać różnice między nim a drukiem cyfrowym. Czym jest offset, gdzie się go stosuje i jakie dwa rodzaje druku offsetowego wyróżniamy? 

Czym jest druk offsetowy?

Wiele osób korzystających z usług drukarni cyfrowej zastanawia się co to jest offset i w jakich sytuacjach jest on opłacalny. Z definicji druk offsetowy jest rodzajem druku płaskiego, w przypadku którego proces drukowania oparty jest na przenoszeniu obrazu na podłoże drukowe przy użyciu elementu pośredniczącego. Obecnie to jedna z najczęściej wykorzystywanych technik poligraficznych. 

Maszyna do druku offsetowego umożliwia wielkonakładowy wydruk, przez co usługa poligraficzna jest stosunkowo tania. Jest to jeden z głównych powodów, dla których z usług drukarni offsetowej bardzo często korzystają firmy z zapotrzebowaniem na druki reklamowe.

Offset – proces drukowania 

Offset nazywany jest drukiem pośrednim, ze względu na fakt, że jest przenoszony za pomocą tak zwanego cylindra. Przygotowanie do druku offsetowego polega na automatycznym stworzeniu matrycy aluminiowej w technologii naświetlania CTP. Ponadto cylinder pośredni należy pokryć tak zwanym obciągiem, czyli gumą offsetową. 

Druk offsetowy może być wykonywany przy użyciu roztworu nawilżającego (offset wodny) lub bez udziału roztworu w zamian za wykorzystanie specjalistycznych farb o wysokim napięciu powierzchniowym i silikonowych form drukowych, co specjalistycznie nazywane jest offsetem bezwodnym

Większośc drukarni stosuje tradycyjną metodę offsetu wodnego przy wykorzystaniu substancji przyciągających lub odpychających wodę. Miejsca gdzie ma być nadruk pokrywa się substancją hydroforową, która odpycha wodę, a przyciąga farbę, zaś w miejscach pustych od nadruku stosuje się substancję hydrofilową, czyli taką, która przyciąga wodę, a odpycha farbę. 

Sam proces drukowania nie jest szczególnie skomplikowany, ale wymaga wiedzy i doświadczenia specjalisty. W pierwszej kolejności farba jest przenoszona na gumę cylindra, a dopiero następnie na podłoże drukowe, czyli właściwy materiał. Gumy offsetowe wykorzystywane w drukarniach online dzielą się na wiele rodzajów w zależności od przeznaczenia oraz sposobu mocowania ich na cylindrze. Dla przykładu, poligraf używa innej gumy do wydruków na papierze, a innej do druku na podłożu metalowym. 

Przedstawiony proces zazwyczaj odbywa się z wysoką prędkością, a maszyny offsetowe umożliwiają zadruk nawet dużych formatów oraz druk ciągły na rolce papieru. Producenci maszyn do wydruku offsetowego prześcigają się dzisiaj w tworzeniu coraz to lepszych urządzeń, które zapewniają wydrukom najwyższą jakość. Dzięki temu technologia druku offsetowego znana jest na całym świecie. 

Drukarz oceniający jakość wydruku offsetowego

Druk offsetowy – zastosowanie

Druk offsetowy wykorzystywany jest najczęściej do wydruku materiałów produkcyjnych, takich jak:

Kiedy druk ofssetowy jest najbardziej opłacalny?

Istnieje wiele możliwości zastosowań druku offsetowego, ale najbardziej opłacalny staje się on, gdy:

 • zachodzi konieczność wykonania samokopii czy zadrukowania opakowań kartonowych i papieru powlekanego,
 • chcesz mieć duże możliwości w kwestii druku offsetowego w kolorze, ponieważ nadruk offset może być realizowany przy wykorzystaniu farby do druku offsetowego w kolorach CMYK oraz w kolorach specjalnych
 • chcesz stworzyć swoją wizytówkę online i wydrukować większa liczbę trwałych materiałów do promowania usług lub produktów,
 • zależy Ci na wysokiej jakości wydruków rozumianej jako wyrazistość nadruku oraz dokładne odwzorowanie kolorów i detali,
 • wydruki realizowane są w nakładzie 1000 sztuk, ponieważ koszty obniżają się wykładniczo proporcjonalnie do wzrostu nakładu, stąd też taki wzrost zainteresowania drukiem offsetowym książek w dużym nakładzie, 
 • zachodzi potrzeba uszlachetniania materiałów,
 • jesteś zainteresowany wysoką trwałość druku.

Typy druku offsetowego

W drukarni offsetowej wydruki realizuje się w oparciu o podział na dwa typy offsetu: offset arkuszowy oraz offset zwojowy, zwany inaczej rolowym. Podziała ten wynika z tego, że każdy z rodzajów jest przeznaczony do innego typu wyrobów poligraficznych. 

Offset arkuszowy

Specjalista obsługujący maszynę do wydruku offsetowego

Offset arkuszowy charakteryzuje się tym, że podczas wydruków stosuje się farby offsetowe o dużej lepkości, które utrwalane są na podłożu drukowym w postaci arkusza. Druk arkuszowy świetnie nadaje się do przygotowania druków reklamowych takich jak: ulotki, plakaty, broszury czy katalogi. 

Offset zwojowy (rolowy)

W druku zwojowym podłoże drukowe ma postać zwoju, co powoduje, że farby o dużej lepkości się tutaj nie sprawdzą, dlatego wybiera się te mniej klejące. Druk zwojowy wykorzystuje się głównie do realizowania wydruków gazet i czasopism. Można go jeszcze podzielić na dwa rodzaje: offset na zimno oraz offset na gorąco. Różnica w tych dwóch podtypach polega na zastosowaniu innego sposobu utrwalania farby. W offsecie na zimno farba wsiąka w papier, zaś w offsecie na gorąco wykorzystuje się dodatkowo tunel suszący, gdzie farba odparowuje pod wpływem wysokiej temperatury. 

Druk offsetowy a cyfrowy – istotne różnice

Główną różnicą pomiędzy drukiem offsetowym a cyfrowym jest ilość wydruków, które mogą być zrealizowane daną metodą. Tani druk offsetowy daje możliwość realizowania wydruków w dużych nakładach i jest przy tym bardzo opłacalny. Druk cyfrowy zaś świetnie sprawdza się przy produkcji mniejszych ilości wydruków. Wynika to z faktu, że przygotowanie druku offsetowego wymaga większych nakładów pracy i pieniędzy. 

Technika offsetowa nie pozwala niestety na personalizację wydruków, dlatego też w przypadku chęci nanoszenia poprawek i zmian na wydrukach, warto wybrać metodę cyfrową. Obecnie obie metody druku oferują wysoką jakość, aczkolwiek wciąż to offset zapewnia większy standard.

Potrzebujesz projektu lub masz indywidualne wymagania?

Skontaktuj się

0
  0
  Wyślij zapytanie
  Póki co nie masz dodanych żadnych produktówWróć do strony